Oddział Hematologii - Klinika Hematologii UM w Łodzi
Kierownik:
Prof. dr hab. med. Tadeusz Robak
Zastępca kierownika:
dr n. med. Agnieszka Janus
Pielęgniarka oddziałowa:
Mgr Katarzyna Stępień
Struktura i zakres działalności
Liczba łóżek: 48, w tym łóżka oddziału ogólnego oraz oddziałów transplantacji i intensywnej chemioterapii
Statystyka przyjęć: 2400 hospitalizowanych pacjentów rocznie i ponad 30 tys. przyjęć do Wojewódzkiej Poradni Hematologicznej działającej przy Klinice.
Klinika zajmuje się leczeniem chorych na nowotwory układu krwiotwórczego (ostre białaczki, przewlekła białaczka limfocytowa, chłoniaki, szpiczak mnogi, zespół mielodysplastyczny) oraz pacjentów z nienowotworowymi chorobami układu krwiotwórczego (niedokrwistości, skazy krwotoczne). Prowadzi leczenie z wykorzystaniem chemioterapii, immunoterapii oraz, jako jedyny ośrodek w województwie łódzkim, od 2001 r. wykonuje autologiczne przeszczepy szpiku kostnego, a od 2012 r. także allogeniczne przeszczepy szpiku.
4 stycznia 2010 roku nastąpiło uruchomienie Ośrodka Przeszczepów Szpiku. Inwestycja sfinansowana została ze środków Ministerstwa Zdrowia, środków własnych Szpitala oraz z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.
Klinika Hematologii posiada akredytację Europejskiej Grupy ds. Przeszczepiania Szpiku Kostnego. Zespół Kliniki kilkakrotnie zajął II miejsce w Polsce w rankingu klinik hematologicznych tygodnika „Neewsweek”. Jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, m. in. 3 separatory do cytoferezy i plazmaferezy, 2 cytometry przepływowe.
Kierownik Kliniki Prof. Tadeusz Robak jest światowej sławy specjalistą w zakresie hematologii i hematoonkologii klinicznej, a także transfuzjologii klinicznej, farmakologii klinicznej i chorób wewnętrznych. Studia medyczne ukończył w Akademii Medycznej w Łodzi. W swoim dorobku naukowym ma 500 publikacji. Bierze udział w badaniach przedklinicznych i klinicznych leków przeciwnowotworowych. Jest organizatorem Oddziału Transplantacji Szpiku. W latach 1996-2002 pełnił funkcję Prorektora ds. Nauki Akademii Medycznej w Łodzi. W latach 1992-2011 był redaktorem naukowym kwartalnika naukowego Acta Clinica et Morphologica, wydawanego przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi. Prof. Robak jest prezesem Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Od 1996 r. pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie hematologii.
W Klinice zatrudnionych jest 10 lekarzy ze specjalizacją z hematologii, w tym 3 osoby z tytułami profesora i 4 doktorów habilitowanych.
Historia
Klinika Hematologii powstała w 1973 r., przekształcona z II Kliniki Chorób Wewnętrznych działającej od 1945 r. w Szpitalu im. Sterlinga. Jej twórcą i pierwszym ordynatorem była Prof. Aleksandra Mazurowa. Pierwotny profil i zakres działalności kliniki: kardiologiczno-hematologiczny. W 1995 r. przemianowano jej nazwę na Klinikę Hematologii. Początkowo klinika zlokalizowana była na II piętrze budynku głównego Szpitala im. Kopernika, w 2001 r. została przeniesiona do oddzielnego pawilonu przy ul. Ciołkowskiego 2, a w 2012 r. do nowo wyremontowanego budynku po dawnym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ciołkowskiego 2.
Całodobowe konsultacje w ramach realizacji programu: "Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2019-2023":
1) tel. 0-42 272 59 66 (do godz. 15.00, od poniedziałku do piątku – prof. dr hab.n. med. Jacek Treliński)
2) tel. 0-42 689 51 93 (po godz. 15.00 oraz w soboty, niedziele i święta – lekarz dyżurny Oddziału Hematologii z Pododdziałem Chemioterapii – Klinika Hematologii)